Kumar devi Entain’e Türkiye soruşturması kapsamında 729 milyon dolarlık ceza

Ladbrokes ve Coral’ın sahibi Entain, İngiltere Gelirler ve Gümrükler Genel Müdürlüğü (HMRC) ile mali ceza ve kâr kesintisi şeklinde toplam 729 milyon dolarlık (21 milyar 40 milyon 106 bin 400 Türk Lirası) bir anlaşmaya vardığını söyledi.

10 MİLYON STERLİNLİK KATKI

Entain, yaptığı açıklamada, cezanın bir parçası olarak şirketin hayır kurumlarına 20 milyon sterlin (727 milyon 370 bin 43 TL) bağışta bulunacağını ve İngiltere Gelirler ve Gümrükler Genel Müdürlüğü ile Kraliyet Savcılık
Servisi’nin masraflarına da 10 milyon sterlinlik (363 milyon 685 bin 21 Türk Lirası) katkı yapacağını söyledi.

Şirket, cezanın nihai mahkeme onayı tarihinden itibaren dört yıl boyunca taksitler halinde ödeneceğini de sözlerine ekledi.

RÜŞVET YASASI İHLALİ

İngiltere Gelirler ve Gümrükler Genel Müdürlüğü, ilk olarak 2019 yılında, Entain’in 2011 ile 2017 yılları arasında sahibi olduğu Türkiye’ye dönük bir çevrimiçi bahis ve oyun işletmesinin yanı sıra üçüncü taraf tedarikçilerin ve grubun eski çalışanlarının faaliyetlerine ilişkin potansiyel suçlar hakkında bir soruşturma başlattı. Eski adıyla GVC olarak bilinen Entain’in Türkiye operasyonları hakkında açılan soruşturmanın İngiltere’de 2010 yılında hayata geçen Rüşvet Yasası’nın 7’nci Bölümü’nün ihlal edilmesi nedeniyle açıldığı ifade ediliyor.

Kumar devi Entain şartların Ağustos ayında açıklanan hükümle uyumlu olduğunu ve 5 Aralık’ta nihai yargıonayının alınacağını söyledi.

patronlardunyasi.com

İLGİLİ HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir