İsrail’den BM’ye mektup: Lübnan ve Hamas’ı kınayın

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Eli Cohen’in Gazze ve Lübnan’dan İsrail’e roket saldırısı düzenlenmesi sebebiyle Lübnan ve Hamas’ın kınanması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) başvuruda bulunduğunu açıkladı.

AA’nın aktardığına göre, Cohen, İsrail’e yönelik saldırılar nedeniyle Hamas ve Lübnan’ın kınanması için BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e de mektup gönderdi. Cohen, mektubunda, “Uluslararası toplum Lübnan ve Gazze’den yapılan saldırıları, Hamas ve diğer terör örgütlerinin vahşi kışkırtmalarını kınamalı. Egemen bir devlet olarak İsrail’in kendisini ve halkını savunma hakkını tanımalı” ifadelerini kullandı.

LÜBNAN DA BMGK’YE RESMİ ŞİKAYETTE BULUNMA KARARI ALMIŞTI

İsrail büyükelçiliklerinin ülkeye yönelik saldırıların uluslararası çapta kınanması için çalıştığı belirtilen mektupta, İsrail’e yönelik saldırıların, Lübnan ile İsrail sınırındaki tüm çatışmaların sona ermesini öngören 2006 tarihli, 1701 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararını ihlal ettiği ifade edildi ve Gazze ile Lübnan’dan roket atılmasından ve Kudüs’te meydana gelen olaylardan Hamas sorumlu tutuldu.

Lübnan da İsrail’in ülkenin güneyine yönelik saldırılarını BMGK’ye taşıyacağını duyurmuş; Lübnan Dışişleri Bakanı Abdallah Buhabib, BM’deki Lübnan Temsilciliği’ne, BMGK’ye resmi şikayette bulunması yönünde talimat vermişti.

‘GAZZE’DE SAĞLIK VE EĞİTİM TESİSLERİ ZARAR GÖRDÜ’

Öte yandan, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda, sağlık ve eğitim tesisleri ile sivillere ait evler zarar gördü. Filistin Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, tesislerden birinin saldırılarda hasar aldığı belirtildi. Filistin Sağlık Bakanlığı da saldırıların, Gazze kentinin doğusunda yer alan Ed-Durra Çocuk Hastanesi’nde hasara yol açtığını belirtti.

BARIŞ GÜCÜ SUR KENTİ YAKINLARINDA İNCELEME YAPTI

Lübnan ordusu ve Birleşmiş Milletler Geçici Barış Gücü (UNIFIL) de İsrail’in saldırı düzenlediği Sur kenti yakınlarındaki bölgede incelemede bulundu.

UNIFIL ve Lübnan ordusundan bir grup asker, İsrail’in hava saldırısıyla hedef aldığı Sur’daki Er-Reşidiyye Filistin Mülteci Kampı yakınlarına geldi.

Grup, muz seralarının içerisinde yer alan Limon Köprüsü üzerinde inceleme yaptı. Bölgeye basın mensuplarının yaklaşmasına izin verilmezken köprü üzerindeki elektrik direklerinin devrilmesi sonucu bazı seralarda hasar meydana geldi.

İSRAİL ORDUSU, YEDEK SAVAŞ PİLOTLARINI GÖREVE ÇAĞIRDI

İsrail, Lübnan’dan atılan roketlere karşılık abluka altındaki Gazze’ye başlattığı saldırının ardından savaş pilotları, insansız hava aracı (İHA) operatörleri ve hava savunma sistemi uzmanlarının da yer aldığı yedek askerlerine görev çağrısında bulundu.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, güvenlik otoriteleriyle durum değerlendirmesi amacıyla yaptığı toplantının ardından, çok sayıda yedek askerin göreve çağrılması yönünde talimat verdi. Buna göre, birliklerine teslim olması istenen yedek askerlerin çoğunun hava savunma sistemi uzmanları, savaş pilotları ve İHA operatörleri olduğu bilgisi paylaşıldı.

Ne olmuştu?

İsrail polisi, Mescid-i Aksa’daki Filistinlilere ses bombası, kauçuk kaplı mermi ve coplarla saldırarak iki gece üst üste müdahale etmiş, bu urum işgal altındaki Doğu Kudüs’te gerilimi tırmandırmıştı. İsrail ordusu, Lübnan’dan ülkenin kuzey bölgelerine bir dizi roket atıldığını ve ülkenin kuzey bölgelerinde uyarı sirenlerinin devreye girdiğini duyurmuştu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, saldırıda 34 roket fırlatıldığını bildirmişti. İsrail ordusu, akşam saatlerinde de Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine üç havan mermisi atıldığını açıklamıştı. Acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı, saldırılarda şarapnel isabet eden bir İsraillinin hafif, bir kişinin de sığınağa kaçarken yaralandığını paylaşmıştı.

İsrail, roket saldırılarının, Hamas’ın Lübnan’da konuşlu unsurları tarafından düzenlendiğini duyurmuş ve Hamas’ı sorumlu tutmuştu. İsrail, akşam saatlerinde Gazze’ye saldırı başlattığını açıklamış, buna karşılık Gazze’den İsrail yönüne roketler fırlatılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir