İngiliz monarşisi geçmişiyle yüzleşecek: Kral Charles’tan köle ticaretinin araştırılması sinyali

Kral III. Charles, İngiliz monarşisinin köle ticareti yapan bir şirketteki bağlantısını gösteren bir belgenin ortaya çıkmasının ardından ilk kez ailenin transatlantik köle ticaretiyle olan tarihsel bağlarının araştırılmasına destek verdiğinin sinyalini verdi.

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Guardian’ın kraliyet ailesinin transatlantik köle ticaretine uzun süredir dahil olduğuna dair kanıtlar sunmasının ardından Buckingham Sarayı kamuoyuna açıklama yaptı. Buckingham, Guardian’ın temasa geçmesinin ardından, İngiliz hükümdarlarının Afrikalı insanların köleleştirilmesiyle olan ilişkilerinin ve yatırımlarının kapsamlı tarihi hakkında bir açıklama yayınladı.

Buckingham Sarayı, Guardian’ın yayınladığı belge hakkında yorum yapmadı ancak Tarihi Kraliyet Sarayları (HRP) ile ortaklaşa yürütülen ve monarşinin köle ticaretindeki rolüne ilişkin araştırma projesini desteklediğini duyurdu. Monarşinin Afrikalıların köleleştirilmesinde yüzyıllar boyu süren rolü konusunda uzmanlaşmış tarihçiler sarayın açıklamasını ihtiyatla karşıladılarsa da daha yapılması gereken çok şey olduğunu vurguladılar.

Saray sözcüsü açıklamasında şunları söyledi: “Bu konu Majestelerinin son derece ciddiye aldığı bir konudur. Majestelerinin geçen yıl Ruanda’da düzenlenen İngiliz Milletler Topluluğu hükümet başkanları resepsiyonunda söylediği gibi: ‘Köleliğin kalıcı etkisine dair kendi anlayışımı derinleştirmeye devam ederken, bu kadar çok kişinin çektiği acılar karşısında duyduğum kişisel üzüntünün derinliğini tarif edemem’. Bu süreç Majesteleri’nin göreve gelmesinden bu yana canlılık ve kararlılıkla devam etmektedir. Historic Royal Palaces, geçen yıl Ekim ayında başlayan ve diğer konuların yanı sıra 17. ve 18. yüzyılların sonlarında İngiliz monarşisi ile transatlantik köle ticareti arasındaki bağlantıları araştıran bağımsız bir araştırma projesinin ortağıdır.”

Sözcü sözlerine, “Bu çabanın bir parçası olarak kraliyet hanedanı, kraliyet koleksiyonuna ve kraliyet arşivlerine erişim yoluyla bu araştırmayı destekliyor” ifadelerini de ekledi.

Buckingham Sarayı, kraliyet ailesinin geçmişine ilişkin bu tür araştırmaları desteklediğini ilk kez kamuoyuna açıklıyor.

Ne olmuştu?

Guardian, 1689 yılında köle ticareti yapan Kraliyet Afrika Şirketi’nin 1.000 sterlinlik hissesinin, şirketin vali yardımcısı Edward Colston tarafından Kral William III’e devredildiğini gösteren bir belge yayınlamıştı.

Colston’un William III’e hisse devrini gösteren belge, Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde tarihçi olan Dr. Brooke Newman tarafından Ocak ayında Londra’ya yapılan bir araştırma gezisi sırasında arşivlerde bulunmuştu.

Bir zamanlar Bristol’da bir “hayırsever” olarak anılan Colston’un köle ticareti bağlantısı ifşa edildi ve 2020 yılında Black Lives Matter protestolarında heykeli Bristol’deki nehre atıldı. Colston, RAC hisselerini devrettikten sonra, Kral William III şirketten daha fazla servet elde etti. Tarihi araştırmalardan elde edilen bilgileri bir araya getiren Slave Voyages, RAC’ın faaliyet gösterdiği 60 yıl boyunca, yaklaşık 24.000’i çocuk olmak üzere 186.827 köleleştirilmiş insanı Amerika’ya taşıdığını belirtiyor. Amerika’ya gönderilen 38.000’den fazla kişinin ise yolda hayatını kaybettiği biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir